Šiandieninėje baldų rinkoje atsirado nemažai pasiūlymų įsigyti minkštus baldus aptrauktus užvalkalu, kurio savybės, kaip reklamuojama, yra “labai panašios”  į natūralios odos savybes, arba netgi pranašesnės už natūralios odos. Įspėjame – pasistenkite išsiaiškinti, kas tai yra ištikrųjų.

Šių užvalkalų pavadinimai neatsitiktinai sudaromi iš žodžių junginių taip, kad juose būtų ir žodis “oda” –kenetic oda, regeneruota oda, struktūrinė oda, presuota oda, odelė, nano technologijų oda, kad pirkėjui sudaryti klaidinantį natūralios odos įvaizdį. Netgi natūralią odą apibūdinantį ženklą kai kurie baldų gamintojai reklamai iškerpa iš sintetinių pakaitalų vėlgi tam, kad sudaryti kuo didesnį (klaidinantį) natūralios odos įvaizdį.

Privalome vartotojus informuoti, jog natūralios odos savybes turi tik natūrali oda, o įvairūs pakaitalai tegali tik imituoti ją. Natūrali oda yra natūrali, o jos pakaitalai, į kokius pavadinimus jie bebūtų įvilkti, tėra dirbtiniai.

Baldams naudojama oda yra jaučio, vienas odos lapas yra ~ 3,5 ÷ 5,5 mdydžio, o visos dirbtinės “odos” gaminamos fabrikuose ir vyniojamos į rulonus. Paklauskite baldų pardavėjo, kokioje formoje pateiktą apmušalą jis perka – lapais ar rulonais? Jeigu rulonais – tai yra tik odos pakaitalas.

Natūrali oda yra unikalus produktas, atsiradęs dar tada, kai žmogus pasigamino įrankius, ir yra vertinamas iki šių dienų. Meistriškumo ir patyrimo gaminant odinius gaminius reikia nepalyginamai daugiau, nei juos gaminant iš pakaitalų. Pakaitalus tereikia išvynioti iš rulonų ir kloti ant sukirpimo stalo, o dirbant su natūralia oda laukia dar vienas papildomas procesas – kruopštus apžiūrėjimas ir pirminis kokybės patikrinimas prieš sukerpant. Tam reikalingi papildomi, tik kvalifikuoti žmonės ir papildomos laiko sąnaudos. Natūralios odos kirpimo, siuvimo ir užtraukimo ant karkaso procesai taip pat sunkesni nei dirbant su pakaitalais, vien dėl natūralios odos svorio – ji žymiai sunkesnė medžiaga nei pakaitalai ar gobelenas, vien todėl ne kiekvienas darbuotojas, taip pat ne kiekvienas gamintojas ryžtasi dirbti su natūralia oda. UAB “Juodasis alksnis” – bene seniausi Lietuvos odinių baldų gamintojai, pagrindiniai darbuotojai nesikeičia net vienuolika metų, todėl galime teigti, jog odinių baldų gamyboje esame sukaupę pakankamai patirties.

Dėvėti odinį baldą bus maloniau ir ilgaamžiškiau, taip, kaip dėvėti avalynę ar galanteriją yra maloniau odinę nei pagamintą iš dermatino.

Norėtume Vartotojams priminti “eko odos” burbulą – šiandien visiems jau yra žinoma, kad vadinamoji “eko oda” labai greitai nusitrina, o pro vadinamąsias kvėpavimo poras į paviršių išlenda tekstilės  pluoštas, tačiau prieš dešimt metų ši medžiaga buvo labai vertinama kaip ilgaamžiška, kvėpuojanti ir atitinkanti natūralios odos savybes.

Naujausi pakaitalai rinkoje tėra apie du metus, tačiau jau girdima nusiskundimų jais. Pageidaujantiems ilgaamžio naudojimo, bet nenorintiems natūralios odos baldų pirkėjams rekomenduojame impregnuotus ir tikrai lengvai prižiūrimus gobelenus. Gobelenas bus ilgaamžiškesnis už dirbtinius odos pakaitalus, jis tikrai netrūkinės!

Nepageidautinos natūralios odos savybės – laikui bėgant pasitempti ar pablukti, tačiau sintetiniai dirbtiniai pakaitalai turi didesnių minusų, nekalbant apie tai, jog šie produktai visiškai neturi natūralios odos ypatybių.

Dar vienas būdas atskirti natūralią odą nuo pakaitalų – pagal gautą informaciją iš pardavėjo apie apmušalo priežiūrą. Natūralią odą, kaip ir mūsų rankų odą, reikia prižiūrėti, kad neskilinėtų, ir tam yra sukurtos specialios priemonės, kuriomis baldą periodiškai reikia tiek valyti, tiek impregnuoti. Jeigu pardavėjas informuoja, jog apmušalą užtenka nuvalyti tik drėgnu skudurėliu, vadinasi, tai tikrai nebus natūrali oda!

Perkant odinius baldus ir norint sutaupyti nedėvimoms baldo dalims – nugarėlei ir šonams, galima naudoti odos pakaitalą, spalva ir tekstūra pritaikytą prie natūralios odos, o visoms dėvimoms baldo dalims – sėdimajai, atlošui, porankiams naudojant natūralią odą, tačiau mes savo pirkėjams rekomenduojame rinktis pilnai natūralia oda aptrauktus baldus.

Neturime nieko prieš odos pakaitalus (dermatiną), tik siekiame, jog vartotojas, norintis įsigyti natūralios odos baldus, nebūtų suklaidintas, kad jis ir įsigytų natūralios odos baldus, bet ne aptrauktus pakaitalu.

Žemiau galite matyti, kaip atrodo odos pakaitalu aptraukti baldai vos po kelių metų naudojimo:

Vos po kelių metų naudojimo – dermantino paviršinis sintetinis sluoksnis atsilupinėjo ir pradėjo byrėti.

Vadinamoji „eko oda“.
Poliuretano sluoksnis atsilupo nuo pagrindo – audinio. Vartotojas kreipėsi į mus dėl petraukimo į natūralią odą.

Vadinamoji „eko oda“.
Poliuretanas gabaliukais lupasi nuo pagrindo – audinio.