Virtuviniai stalai

Virtuviniai stalai yra bene dažniausiai profesiją keičiantys baldai namuose: pusryčių stalas rytais, namų biuras dieną, vakarienės vieta naktį ir pokalbių ar žaidimų kampelis savaitgalį. Jie prisitaiko prie jūsų ir šeimos poreikių kaip chameleonai. 

Kokybiški virtuvės stalai yra ilgalaikė investicija, o neapdairus ir neapgalvotas pirkinys turės būti pakeistas po kelerių metų… Tad leiskite padėti jums išvengti kritinių klaidų!

Virtuvinis stalas turi dizaino taisykles? Išvenkite nesusipratimų.

Virtuviniai stalai

1. Mados tendencijos – ne visada geras sprendimas

Nors populiarūs ir šiuo metu „ant bangos“ esantys stalų dizainai gali būti jums patrauklūs, visada grįžkite į pirminę poziciją ir prisiminkite, koks virtuvinis stalas jums dera. 

Kiekvieno žmogaus namuose tas pats “madingas” virtuvės stalas gali atrodyti visiškai kitaip dėl apšvietimo, interjero dizaino, kėdžių bei kitų šalia esančių baldų.  

Pavyzdžiui, stiklo keramikos modernus stalas netinka medinėje sodyboje, o medžio imitacijos apvalus virtuvinis stalas – industriniame interjere. Taigi būkite nuoširdūs – ar gražus stalas tikrai tinka jūsų interjere?

2. Pirmenybę teikiate stiliui, o ne formai?

Virtuvinis stalas

Kartais virtuvės stalas tiesiog nedera kambaryje, nes stalo ir kambario formos atrodo neproporcingai. 

Pavyzdžiui, erdvė nebus pilnai išnaudota, jei apvalus virtuvės stalas bus pastatytas stačiakampiame kambaryje. Kitu atveju, jei stačiakampį stalą pastatysite kvadratiniame kambaryje, liks per mažai erdvės.

3. Apgalvokite, kiek žmonių sėdės prie stalo įvairiomis progomis

Apmąstykite įvairius scenarijus į priekį, sakykim apie 10 metų. Ar tikitės šeimos pagausėjimo? Ar gali būti, kad organizuosite susitikimus, šventes, gimtadienius? Ar virtuvinis stalas tarnaus kaip darbo vieta jums ar užsiėmimų stalas vaikams? Gal ištiesiamas stalas būtų protinga investicija? 

Apsvarstę ateities planus, gebėsite nuspręsti, koks virtuvinis stalas jums yra tinkamas ilgalaikėje perspektyvoje. Taip išvengsite poreikio keisti stalus pagal besikeičiančius gyvenimo scenarijus. 

4. Tinkamai išmatuokite virtuvės erdvę

Virtuviniai stalai ir kėdės

Rinkdamiesi stalą iš anksto būkite išsimatavę, į kokius matmenis stalas privalo įtilpti. Palikite bent 1 m atstumą nuo kitų kambaryje esančių baldų ar sienų, kad galėtumėte patogiai atsisėsti ant kėdės ir dar liktų pakankamai vietos praeiti.

5. Išmokite dizaino taisykles, kaip viską suderinti 

Idealiausiu atveju jūsų valgomojo stalas turėtų būti 71-76 cm aukščio (nuo stalviršio iki grindų), o kėdžių aukštis 40-50 cm. 

Taipogi kiekvienam žmogui prie stalo skirkite vidutiniškai po 70 cm. Iš anksto paskaičiuokite, kiek kėdžių reikia įsigyti, kad visi jaustųsi komfortiškai, nesuvaržyti, galėtų mėgautis maistu ir laisvai judėti. 

Daugiau apie tai, kaip išsirinkti tobulą valgomojo stalą ir derinimo taisykles, skaitykite straipsnyje: Valgomojo stalai: Kaip išsirinkti tobulą ilgam?

Virtuviniai stalai ir stalviršių privalumai, specifika ir priežiūra

Išsirinkite tinkamiausią virtuvinio stalo paviršių pagal savo asmeninius poreikius ir interjero dizainą.

Keraminiai virtuvės stalai

Keraminis virtuvės stalas

Privalumai: keraminiai akmens imitacijos stalviršiai yra itin ilgaamžiai ir patvarūs dėl savo atsparumo įbrėžimams, drėgmei, aukštai temperatūrai ir UV spinduliams. Dažnai plika akimi sunku atskirti ar tai yra tikras akmuo ar aukštos kokybės akmens raštas (angl. print). Keraminis stalviršis išvaizdos nekeičia net tuomet, kai virtuvės stalas yra intensyviai naudojamas kiekvieną dieną daug metų.

Verta žinoti: keraminis stalas kainuoja daugiau negu kitų stalviršių stalai, tačiau ateityje tokia investicija atsiperka, nes įsigyjate kokybišką pirkinį. 

Priežiūra: kadangi keraminiai stalviršiai yra atsparūs drėgmei ir purvui, užtenka nešvarią stalo vietą nuplauti drėgna ar sausa šluoste.

Stiklo keramikos virtuvės stalai

Stiklo keramikos virtuves stalas

Privalumai: stiklo keramikos virtuvės stalai yra atsparūs drėgmei, įbrėžimams, karščiui, ir UV spinduliams. Stalviršis atrodo itin prabangiai ir elegantiškai, lengvai derinamas su kitomis interjero detalėmis (mediena ar metalu).

Verta žinoti: stalas gali būti gan sunkus, tad norėdami pakeisti stalo lokaciją – saugokite save.

Priežiūra: stalo paviršius yra labai lengvai valomas ir prižiūrimas, galite naudoti langų ir stiklų ploviklį. Venkite itin chemiškai stiprių valiklių.

Mediniai stalai: medžio imitacija ir feneruotė

Medinis virtuvės stalas

Privalumai: daug mažesnė kaina negu medžio masyvo, tačiau gali atrodyti lygiai taip pat kaip natūralus medis. Stalviršiai nesideformuoja, atsparūs įtrūkimams, drėgmei ir aukštai temperatūrai. Tai puikus pasirinkimas visiems ieškantiems gero kainos ir kokybės santykio.

Verta žinoti: nors medienos plaušų ar drožlių plokštės stalviršiai yra patvarūs, medžio masyvo stalai ilgaamžiškumu juos lenkia. Subraižius arba kitaip fiziškai pažeidus, gali būti sudėtingiau atnaujinti. 

Priežiūra: visus nešvarumus nuo stalviršio lengvai pašalinsite paprasta šluoste, specialiu virtuvei skirtu valikliu arba tiesiog indų plovikliu.

Virtuviniai stalai ir pagrindiniai mitai apie juos

Modernūs virtuvės stalai

1 – Stiklo keramikos stalai yra trapūs ir reikalauja daug priežiūros

Nors stiklo keramikos stalus reikia saugoti nuo fizinių pažeidimų, paviršius yra itin patvarus. Jis puikiai tinka kasdieniam naudojimui ir yra lengvai prižiūrimas. Tai puikus pasirinkimas šeimoms su vaikais ir augintiniais. 

2 – Kuo senesnis virtuvės stalas, tuo geresnė kokybė

Nors antikvariniai virtuvės stalai gali būti puikios kokybės, tačiau juos gali reikėti ir papildomai prižiūrėti. Dėl to modernūs virtuvės stalai yra sukurti naudojant naujausias medžiagas ir technologijas, kad būtų užtikrintas stalo paviršiaus ilgaamžiškumas bei patvarumas su minimalia priežiūra.

3 – Virtuvinis stalas privalo turėti staltiesę

Virtuvinis stalas su kėdėmis

Staltiesės tikrai nėra privalomos ir šiuolaikiniame pasaulyje dažnai siejamos su šeimos tradicijomis (jei yra įprasta dengti staltiesę kiekvienos vakarienės metu) arba šventėmis (Kalėdos, Velykos, gimtadieniai). Jos gali būti naudojamos kaip dekoro elementas arba siekiant apsaugoti stalo paviršių nuo fizinių pažeidimų. Tačiau daugelis žmonių renkasi natūralią virtuvės stalo išvaizdą arba vietoje staltiesės naudoja padėkliukus.

4 – Virtuvinis stalas su kėdėmis turi būti vienodo stiliaus

Jei derinate virtuvės stalą su kėdėmis tiek dizainu tiek spalviškai, galite sukurti vientisą valgomojo stilių. Tačiau jei renkatės skirtingas kėdes ir skirtingas kėdžių spalvas, jos gali suteikti jūsų valgomojo zonai išskirtinumo ir charakterio. Eksperimentuokite! 

Virtuviniai stalai ir kėdės

Jau išsirinkote kokios medžiagos virtuvės stalo norėtumėte? Jeigu ne, skaitykite daugiau apie skirtingus stalų paviršius bei dizainą “Stilingi valgomojo stalai – Stalų idėjos, dizainai ir kėdės” straipsnyje.

Jeigu taip – liko priderinti tik kėdes! Juodasis Alksnis siūlo platų itin kokybiškų kėdžių pasirinkimą, kurios puikiai tiks prie jūsų išsirinkto stalo. 

Galimos kėdžių spalvos:

  • Pilka kėdė;
  • Balta kėdė (angl. beige);
  • Bordo, rausva kėdė;
  • Geltona, šviesiai ruda, oranžinė kėdė;
  • Mėlyna kėdė;
  • Juoda kėdė;
  • Žalia kėdė.

Galimos kėdžių apmušalų medžiagos:

PATARIMAS: mažoje erdvėje rekomenduojame įsigyti papildomų kėdžių ir naudoti jas kituose kambariuose, kai jų nereikia prie stalo, kad sutaupytumėte vietos.

Jeigu suderintas virtuvinis stalas su kedėmis vis dar skamba kaip misija neįmanoma, toliau skaitykite straipsnį: “Stalas ir kėdės”

Virtuvės stalas – kaina

Virtuviniai stalai ir kėdės

Dažniausiai madingi ir modernūs virtuvės stalai kainuoja tūkstančius eurų, tačiau nėra labai praktiški. Dėl to Juodasis Alksnis siūlo visai kitą virtuvinių stalų konceptą – išskirtinis dizainas, funkcionalumas, unikalumas ir praktiškumas už prieinamą kainą. 

Maži virtuviniai stalai kainuoja tik nuo 390 eur, o dideli gali kainuoti virš 1000 eur. Stalo kaina priklauso nuo stalviršio dizaino, stalo dydžio ir stalo mechanizmo, su ištiesiama funkcija ar be.